գովազդային ծախսի վերադարձի (ROAS) աճ
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը եզակի կառույց է, որի նպատակն է ստեղծել համահայկական ցանց և աջակցել աշխարհասփյուռ հայությանը։ Կազմակերպությունը ծրագրեր է իրականացնում Հայաստանի և Արցախի տարբեր համայնքներում: Նրանց նախագծերն ընդգրկում են առողջապահության, սոցիալական ապահովության, արվեստի և սպորտի բնագավառները։ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը հայտնի է իր ամենամյա հեռուստամարաթոնով, որն ամեն տարի ունի մեկ հատուկ նպատակ: 2018 թվականին կազմակերպությունը PR ճգնաժամ ունեցավ՝ կապված հիմնադրամի ֆինանսական ռեսուրսների ենթադրյալ արտահոսքերի հետ։ Ստեղծված իրավիճակում DMS-ն ուներ շուրջ 2 ամիս գալիք հեռուստամարաթոնն առաջխաղացնելու և կազմակերպելու օնլայն նվիրատվություններ կայքի միջոցով 24 ժամվա ընթացքում։
Խնդիրներ
Ստանալ օնլայն նվիրատվություններ չնայած PR ճգնաժամին
Յուրացման սկանդալից հետո «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը վատ լույսի ներքո էր հայտնվել ինչպես մամուլում, այնպես էլ հասարակության աչքերում։ Մեր թիմի ամենամեծ մարտահրավերը դրամահավաքի առաջխաղացումն էր և հասարակությանը համոզել կատարել օնլայն նվիրատվություններ 24 ժամվա ընթացքում՝ չնայած հիմնադրամի վարկաբեկված հեղինակությանը։
Նախկին սոցիալական մեդիայում արված արշավների սխալները
Մինչ DMS-ը կստանձներ այս նախագիծը՝ նվիրատվություններ ստանալու համար սոցիալական արշավներ իրականացնելու փորձեր էին արդեն արվել հեռուստամարաթոնից առաջ։ Ծախսված բյուջեն և կայքի միջոցով ստացված միջոցները խիստ անհամաչափ էին և նվիրատվություններն ըստ էության ավելացան 0 դոլարով։
Հաղորդակցության բացակայություն
Հաշվի առնելով առաջիկա հեռուստամարաթոնի շրջանակը և դրա հաջողության կարևորությունը՝ վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո (յուրացման սկանդալ), «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին անհրաժեշտ էր համապարփակ հաղորդակցության ծրագիր և սոց․ մեդիայում ակտիվ ներկայություն: Բացակայում էր հաղորդակցության պլանը, իսկ սոց․ մեդիա էջերի գրաֆիկական դիզայնը չէր ներկայացնում կազմակերպության առավելությունները։
Լուծումներ
Գալիք հեռուստամարաթոնն առաջխաղացնելու համար մեր թիմը մշակեց մանրամասն ռազմավարություն, որը ներառում էր։
• Մամլո հաղորդագրություն և լրատվամիջոցների հետ կապերի պահպանում
• Որոշել հիմնական դոնորներին
• Միաժամանակ մեկնարկել սոց․ մեդիա արշավներ Ուրուգվայում, Արգենտինայում, Ռուսաստանում և Հայաստանում,
• Շտկել վճարային համակարգի խնդիրները
• Օգտագործել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին նախագծերը հուզական գրավչություն առաջացնելու համար
• Կիսվել վստահելի ընկերությունների մեծ նվիրատվություններով՝ ինչպիսիք են բանկերը, ապահովագրական ընկերությունները և այլն
Հեռուստամարաթոնի ընթացքում մեր թիմն ապահովեց այնպիսի կարևոր գործիչների ներկայությունը, ինչպիսիք են նախագահը և Երևանի քաղաքապետը: Հեռուստամարաթոնի ընթացքում, ի հավելում սոց․ մեդիա հարթակներում ուղիղ հեռարձակմանը, մենք անընդհատ կիսվում էինք նոր արդյունքներով, մարդիկ հավանում էին դրանք, մեկնաբանում, կիսվում՝ ապահովելով ավելի մեծ տեսանելիություն և ավելի շատ նվիրատվություններ։
Իհարկե, թվային մարքեթինգի ջանքերն ապարդյուն կլինեին՝ առանց վնասված հեղինակության շտկման։ Այսպիսով, DMS-ի թիմն իր վրա վերցրեց նաև սոց․ մեդիայի միջոցով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հանրային ընկալումը փոխելու գործը։
Մենք ներգրավեցինք դրական կերպար ունեցող գործիչների, ինչպիսիք են նախագահը, վարչապետը և Ազգային անվտանգության ծառայության ղեկավարը։ Նրանք ներկայացվեցին կազմակերպության սոց․ մեդիա էջերում՝ մարդկանց նվիրատվություն կատարել քաջալերող տարբեր նկարների, հոլովակների և պոստերների միջոցով։ Նրանց անունները և հաստատումն օգնեցին կազմակերպությանը վերականգնել ապագա դոնորների վստահությունը և առաջ շարժվել: Մենք նաև ցուցադրեցինք նախորդ տարիների ցուցանիշներն ու հաջողված նախագծերը՝ կազմակերպության դրական ազդեցությունը ցույց տալու համար։
Արդյունքեր
2018 թվականը, անշուշտ, դժվար տարի էր «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի համար, ինչպես իր հեղինակությունը պահպանելու, այնպես էլ՝ հաջող հեռուստամարաթոնն անցկացնելու առումով։ Վնասված հեղինակության շտկումից և սոցիալական արշավներից ամսիներ անց, կազմակերպությունը հավաքեց 11,109,633 դոլար և ստացավ «Տարվա ճգնաժամային կառավարում» մրցանակը հայկական PR ասոցիացիայի կողմից։ DMS-Digital Marketing Services-ի կողմից 2018 թվականին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի համար մշակված առաջխաղացման ռազմավարությունը տվեց օնլայն նվիրատվությունների 2071% աճ, կայքի այցելուների 1000% աճ՝ համեմատած 2017թ-ի նույն ժամանակահատվածի հետ, գովազդային ծախսի վերադարձի (ROAS) 2500% աճ։

increase in Return On Advertising Spend (ROAS)
Hayastan All Armenian fund is a pan-Armenian network that aims to help Armenians across the globe. The organization implements projects in various communities in Armenia and Artsakh. Their projects span from healthcare to social welfare, arts and sports. Hayastan All Armenian fund is well known for its annual telethon that each year has one particular goal.
In 2018, the organization experienced a major PR crisis related to the alleged leaks of the fund's financial resources. In this context, DMS had around two months to promote the upcoming telethon and drive online donations through their website within 24 hours.
Problems
Receive online donations despite the PR crisis
After the embezzlement scandal, Hayastan All Armenian fund was in a bad light both in the media and in the eyes of the public. The biggest challenge for our team was to promote the fundraising and convince the public to make online donations within 24 hours despite the damaged reputation of the fund.
Mistakes of the former social campaigns
Before DMS took over this project, there were already attempts at making social campaigns to get donations prior to the telethon. The budget spent and the funds received via the website were highly disproportionate and the donations essentially added up to 0$.
Lack of communication
Given the scope of the upcoming telethon and the importance of its success in the light of the recent events (embezzlement scandal), Hayastan All Armenian fund needed a comprehensive communication plan and a strong social media presence. There was no communication plan in place and the graphic design of the social media did not show the organization to advantage.
Solutions
To promote the upcoming telethon, our team devised a detailed strategy which entailed:
• Press release and maintaining media relations,
• Determining the primary donors,
• Simultaneously launching social media campaigns in Uruguay, Argentina, Russia and Armenia,
• Fixing the issues with the payment system,
• Using the former projects of Hayastan All Armenian fund for emotional appeal,
• Sharing big donations from trusted companies, like banks, insurance companies, etc.
During the telethon itself, our team ensured the presence of important figures such as the president and the mayor of Yerevan. Throughout the telethon, in addition to live broadcast on social media platforms, we also constantly shared the live results of the telethon which were liked, commented and shared resulting in more visibility and driving more donations.
Of course, any kind of digital marketing effort would have been in vain without some damage control. So the DMS team took upon themselves to also shift the public perception of the Hayastan All Armenian Fund through social media marketing.
We involved figures with positive images such as the president, the prime minister and the head of National Security Service. They were featured on social media accounts of the organization through various photos, video and posters encouraging people to donate. Their names and the endorsement helped the organization regain the trust of the prospective donors and move forward. We also displayed the figures and successful projects of previous years to demonstrate the positive impact of the organization.
Results
The year 2018 was certainly a difficult one for Hayastan All Armenian fund both in terms of maintaining its reputation and holding a successful telethon. After months of damage control and social campaigns, the organization raised $11,109,633 and received “Crisis Management of the Year” award from the Armenian PR association.
The promotion strategy of 2018 Hayastan All Armenian fund telethon by Digital Marketing Services resulted in 2071% increase in online donations,  1000% increase in website visitors compared to the same period 2017, 2500% increase in Return On Advertising Spend (ROAS).